Automatyczne tłumaczenie zawartości stronyNiedawno rozpoczęte zostały prace nad nowym portalem społecznościowym przeznaczonym dla osób z branży nieruchomości. Charakterystyczną cechą jest międzynarodowy charakter serwisu, a co za tym idzie, tłumaczenie na wiele języków.

O ile przetłumaczenie tekstów, za pomocą których portal “komunikuje” się z użytkownikiem nie stanowi żadnego problemu, to tłumaczenie np. wypowiedzi na forach, tekstów ogłoszeń (taka funkcja będzie również dostępna) może stanowić już pewien problem. Wprawdzie można zawsze wykonać w miarę uniwersalny szablon dodawania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, gdzie tłumaczenie poszczególnych pól praktycznie nie będzie potrzebne (powierzchnia mieszkania wyrażona liczbowo będzie raczej trudna do przetłumaczenia:))), ale w przypadku słownego opisu nieruchomości na sprzedaż może pojawić się pewien problem.

Tutaj też z pomocą przychodzi wyszukiwarka Google, a raczej jej funkcja tłumaczenia zawartości stron internetowych. Aktualnie obsługuje ona znakomitą większość języków europejskich i nie tylko, więc napewno znacznie ułatwi nam pracę.

Dlatego zainteresowaliśmy się klasą GoogleTranslate. Łatwość konfiguracji i naprawdę spore możliwości to to, czego nam potrzeba. Pozostała jeszcze kwestia kodowania tekstów oraz nieszczęsnych polskich znaków, które niestety psują całość, ale myślę, że napisanie odpowiedniego rozszerzenia nie będzie stanowić problemu. Cała klasa opiera się na CURL i może być łatwo zaimplementowana w przypadku Ajaxa.

Pierwsze testy pokazały nam mnogość jej zastosowań. A skoro klasa została oparta na licencji GPL, nie widzę sensu, żeby pisać ją od nowa. Po co robić sobie dodatkową pracę?

Trochę informacji można znaleźć klikając tutaj

Zapomniałbym o jeszcze jednej ważnej zalecie: tłumaczenie jest całkiem niezłej jakości. Automatyczne translatory są zazwyczaj mocno ograniczone, ale Google się postarało - zdarzają się oczywiście błędy (w końcu to tylko maszyna), ale jest ich stosunkowo niewiele.