Ile kosztują strony www?To trudne pytanie. W różnych rejonach Polski koszty związane z zaprojektowaniem strony www różnią się diametralnie. Weźmy na przykład zachodnią część naszego kraju. Tutaj programiści nie cenią się zbyt wysoko… Projektowanie stron internetowych jest stosunkowo tanie, konkurencja jednak ogromna. Firmy za podstawowe strony www, tzw. wizytówki „biorą” kilkaset złotych, za portale kilka do kilkunastu tysięcy… To i tak niewiele w porównaniu z tym, co „życzą” sobie firmy z centralnej czy południowej Polski, miast typu Warszawa czy Wrocław. Skąd wynikają takie rozbieżności w cenach? Nie wiadomo.

Całkiem możliwe, że chodzi o dochody ludności. Przecież żeby utrzymać mieszkanie i siebie w wielkim mieście trzeba niemało zarabiać. Czynsze za lokale są bardzo wysokie, a przekłada się to oczywiście na ceny. Dodatkowo firmy zatrudniają co najmniej jednego pracownika, któremu trzeba zapłacić. Opłacenie biura i pracownika to już kilkanaście tysięcy złotych! I skąd wziąć na to środki? Z naszej kieszeni. Klient nasz Pan. Jeśli chce coś naprawdę dobrego to to dostanie, ale musi trochę wydać.

Ładne strony www wcale nie muszą dużo kosztować. Jeśli za podstawową stronę firmową z ofertą w Warszawie zapłacilibyśmy 2000 zł, to za tą samą stronę w Szczecinie moglibyśmy dać o połowę mniej. I niczym te strony nie różniłyby się od siebie…. Za wyjątkiem osoby, która by nam ją wykonała. I to jest bardzo ciekawe spostrzeżenie.

I jeszcze jedno: mimo, tego, że w centrum i na południu jest tak drogo, tamtejsze firmy poszukują do współpracy osoby z północy. A że cenią się one troszeczkę mniej – to dobrze, będzie większy zarobek.

Kogo poszukują? Przede wszystkim programistów – osób, które potrafią tworzyć skomplikowane aplikacje. Na każdym forum, dotyczącym branży IT można przeczytać ogłoszenie, że jakaś firma poszukuje programisty. I już niekoniecznie z tego samego miasta, bo o takich ciężko. Zatrudniają nawet na odległość, na zasadzie telepracy. Podpisują jedynie krótką umowę o współpracy i wszystko. No i koniecznie umowę o poufności. Bez tego nawet nie zaczniemy – informacje przekazywane nam od firmy, z którą współpracujemy muszą pozostać tajemnicą.

Jakie jest wynagrodzenie programisty, który podpisał umowę o współpracy z inną firmą? To zależy od tego, ile będzie miał zleceń w ciągu miesiąca. W jednym z ogłoszeń wyczytałam, że są to kwoty rzędu 1000 zł dziennie! Żarty?? Może…

Każdy marzy o takich zarobkach. Nie tylko ci, którzy zajmują się tworzeniem stron www na co dzień. Mówi się jednak, że zawód informatyka jest jednym z najlepiej opłacanych. Może w innych krajach, w Polsce jeszcze nie. Dziwne to trochę, ale prawdziwe. No bo czym różni się taki np. Irlandczyk od Polaka? Niczym, chociaż mówi się, że Polacy robią najładniejsze strony. Chodzi oczywiście nie tylko o szatę graficzną, ale i o samo funkcjonowanie strony. „Nasze” są bardziej rozbudowane, mają więcej funkcji, są szybsze.

Podsumowując: jeśli już chcemy mieć ładną stronę www wybierzmy naszą rodzimą firmę, a żeby troszeczkę oszczędzić zaufajmy firmie z północy Polski. Zrobi to samo za połowę mniej. Zapewniam :))