Ile kosztuje strona www?Na ten temat powstały już setki artykułów… Do tego kolejne setki cenników opublikowanych na stronach różnych agencji interaktywnych, takich jak WAWRUS.

I dalej na ten temat nie wiadomo właściwie nic.

Dzisiaj zadzwonił do mnie klient z zapytaniem o sklep internetowy. Rozmawialiśmy dłuższą chwilę - podałem mu ceny, orientacyjny czas realizacji itd. Dowiedziałem się też od niego, że niedawno przy okazji tworzenia jakiejś niedużej strony internetowej współpracował z pewną firmą. Ceny przystępne, realizację zakończyli szybko. Gorzej wyszło, kiedy po pewnym czasie pojawiły się nowe informacje i klient musiał stronę zaktualizować. Za godzinę pracy informatyka wyszło bodajże 350 zł netto. Przyznacie, że to chyba lekka przesada?

Tak już ze wszystkim jest, również ze stronami. Szukając wykonawcy warto pytać od razu o wszystko, żeby uniknąć później niespodzianek. Na początek wydajesz grosze, ale późniejsza eksploatacja Cię zżera. Czasem ma to uzasadnienie (np. kiedy strona nie będzie często aktualizowana), ale w większości przypadków jest to pozorna oszczędność. Nie mówię, żeby za wizytówkę płacić 3000 zł, ale w ofertę za 100 zł też bym się nie pchał…

Jak takie ceny wyglądają w praktyce? Postaram się to w miarę moich skromnych możliwości naświetlić.

Zacząć należy przede wszystkim od informacji, że strona internetowa nie jest “czymś z niczego”, a jej wykonanie polega jedynie na chwili pracy. Moja firma zaczyna realizację od wykonania projektu graficznego (pomijam kwestie rozpoznania potrzeb itd.). I na tym etapie zaczynają się koszty. W zależności od złożoności projektu, należałoby dobrać do niego odpowiednie fotografie. A ponieważ większość klientów ich nie dostarcza, należy je zrobić lub zakupić. Minimalny koszt na początek to 50 zł (a trzeba to już uwzględnić w wycenie). Kolejne koszty to praca ludzka - grafik i programista (conajmniej). Czyli kolejne min. 400 zł. A wszystkie te wielkości są jedynie orientacyjne. Ktoś posądzi mnie o ujawnianie tajemnic webmasterów. To wcale nie tak - chciałbym jedynie pokazać moim klientom, że strona internetowa nie jest tak prosta do wykonania…

Co jeszcze uwzględnia się w wycenach? Np. to, czy strona ma posiadać system CMS. Jeżeli tak, w większości przypadków cenę trzeba policzyć x2 - bo wykonanie strony internetowej to 1, a wykonanie CMSa (będącego właściwie drugą, odrębną stroną internetową) to 2. Dla klienta liczy się tylko to, co widać. W praktyce jednak tak nie jest. Bo czasem strona ma zawierać funkcję, która z pozoru prosta, jest dość pracochłonna. Ale klient nie widzi tysięcy linii kodu w systemie CMS, nie widzi też, ile czasu zajmuje opracowanie dobrej grafiki do strony internetowej. A tego nie da się zrobić za 100 zł.

Zapytacie pewnie, co z ofertami na Allegro? “sklep internetowy za 200 zł”. Sprawa wygląda tak: na 100% jest to sklep oparty na darmowym szablonie, co nie zapewnia bezpieczeństwa transakcji w nim zawieranych; druga kwestia, że cena być może obejmuje jedynie instalację na serwerze klienta sklepu w domyślnej grafice (niemało takich widziałem w sieci - wszystkie identyczne:))). Na temat osób, które reklamują się na Allegro i w innych tego typu mediach podając takie ceny, mógłbym napisać kolejny elaborat. Ale krótko i zwięźle: nie polecam, jeżeli poważnie myślisz o zaistnieniu w internecie, przygotuj się na nieco większy wydatek - 800 zł to absolutne minimum.

I warto tutaj wynająć profesjonalną firmę, która zajmie się wszystkim kompleksowo, a nie zostawi w połowie pracy, psując tym samy opinię wszystkim agencjom.

Ładnych już parę akapitów napisałem, i zero konkretów. Pewnie oryginalny zbytnio nie będę, ale musze napisać, że nie można podać ceny wykonania strony internetowej bez poznania chociaż ogólnych jej założeń. Wchodzisz do salonu, i mówisz, że chciałbym kupić samochód i ile kosztuje. A sprzedawca co na to? A jaki samochód? Tak samo jest ze stroną www. Musisz podać chociaż ogólne jej założenia, żeby poznać orientacyjną wycenę. Uwierz mi, w profesjonalnej firmie nie będzie to 200 zł.

Żeby moim klientom ułatwić nieco decyzję i podać parę konkretniejszych cen, na stronie http://projektowanie-stron.szczecin.pl/ile_kosztuje_strona_www.html opublikowaliśmy orientacyjne ceny naszych usług. Ale zaznaczam, ceny są jedynie orientacyjne. Zależą od wielu dodatkowych rzeczy. Nie podano tam jednak ceny za konkretne strony internetowe - chcieliśmy uniknąć sytuacji, kiedy klient stwierdza, że “moja strona nie różni się przecież od tej z cennika, więc dlaczego jest droższa?” Pewnie dlatego, że klient widzi tylko jedną stronę medalu, a nie widzi np. systemu CMS wykonanego do strony www.

Chciałem na zakończenie wspomnieć o sytuacji, która miała miejsce ok. 3 miesięcy temu. Rozmawiałem wtedy z klientem, właścicielem dużego hotelu w ładnej miejscowości. Stronę internetową wprawdzie hotel posiada, ale wbrew pozorom nie przysparza mu ona zbyt wielu klientów - raczej ich odstrasza. Co tu dużo mówić - weekend w tym hotelu dla dwóch osób kosztuje tyle, co bardzo fajna strona internetowa. Jednak klient liczył, że zaproponuję mu coś za 200 zł. Niestety, nie udało mi się przekonać go, że strona www to inwestycja, a nie wydatek - dobrze wykonana przyniesie wielu klientów. Więcej klientów = większe dochody. Więc w praktyce i tak klienci zapłacą za dobrą stronę www. A tak na marginesie, tak samo jest z pozycjonowaniem - i tak klienci za nie płacą, Ty nie wydajesz ani grosza.

I jak tu nie skorzystać? Zapraszam do składania zapytań - podaj mi swój numer telefonu, a oddzwonię i będziemy mogli porozmawiać. A rozmowa przecież nic nie kosztuje, tak samo, jak Twoja nowa strona www:)))