Uwaga! – nie daj się oszukać!Wielu młodych ludzi myśli, że internet dostarczy im łatwego i szybkiego zarobku. I rzeczywiście, może kiedyś tak było. Teraz firm, posiadających swoje strony z bogatymi ofertami produktów i usług, jest cała masa. Konkurencja jest olbrzymia – kto da najniższą cenę wygrywa. No ale nie zawsze „ta” cena idzie w parze z jakością.

Weźmy na przykład firmy z branży IT. Informatyków z prawdziwego zdarzenia jest jak na lekarstwo, jednak wielu właśnie takimi się tytułuje. To samo dotyczy programistów i grafików projektujących strony internetowe. W każdym dużym mieście firm oferujących projektowanie stron www jest co najmniej kilkanaście. I każda z nich chce się na rynku utrzymać. Walczą o każdego klienta. Nie zawsze jednak uda im się wygrać z ludźmi, którzy nie mają firm, nie mają doświadczenia, a co najważniejsze nie posiadają wiedzy, żeby tego klienta dobrze obsłużyć. A jednak wygrywają…. Projektują strony www za przysłowiowe grosze, nie dbając o to co potem. A o takiego klienta trzeba zadbać… Ci młodzi ludzie, zazwyczaj licealiści lub studenci, nie dbają już o to, że czasem trzeba będzie wprowadzić jakieś poprawki na stronie – coś zmienić, usunąć, dodać parę rzeczy. W ten sposób tracą i klienci, którzy dali się przekupić niską ceną i uczciwe firmy, które zyskują sobie przez takich pseudo projektantów złą opinię. I to jest owa „jakość” za niską cenę.

Projektowanie stron internetowych nie jest łatwe – o ile grafika, dla kogoś, kto zna chociażby Photoshopa, nie sprawia problemów – o tyle napisanie kodu do strony jak najbardziej. Zwłaszcza, że już sam „czysty” HTML nie wystarczy. Klienci są coraz bardziej wymagający, życzą sobie stworzenia już nie strony a portalu z milionem różnych funkcji. A to wyszukiwarka produktów, a to formularz kontaktowy, galeria zdjęć, kącik aktualności, które odświeżają się codziennie same… To tylko kropla w morzu. Dobry programista sprosta każdemu zadaniu. Znajomość PHP, Ajaxa, baz danych MySQL, CSS to podstawa, żeby móc zajmować się projektowaniem bardziej zaawansowanych aplikacji internetowych, m.in. wirtualnych sklepów, portali społecznościowych, ogłoszeniowych, stron z możliwością samodzielnej aktualizacji treści.

A jak powinny wyglądać dobre strony www? Projekt graficzny powinien być lekki i przejrzysty, przyjemny dla oka, kolorystyka łagodna, nie rażąca. Kod strony musi być napisany zgodnie ze wszelkimi zasadami, jakie tu obowiązują. Wszystko po to, by strona szybko się ładowała i co najważniejsze: dobry kod strony, bez błędów, daje gwarancję dobrego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Taka reklama to sukces dla firmy – przyciąga klientów i pieniążki:)).

Więc inwestujmy mądrze. Wydajmy raz większą kwotę (projektowanie i pozycjonowanie stron www nie jest tanie) i korzystajmy przez lata. Nie dajmy się naciągnąć – ktoś, kto nie jest w stanie wystawić nam faktury za wykonaną usługę, nie jest wart naszej uwagi. Zawsze należałoby o taki „szczegół” zapytać w trakcie rozmowy. Niska cena za stronę często nie jest obciążona żadnymi dodatkowymi kosztami, typu ZUS czy np. wynagrodzenie pracownika. Nie róbmy interesów z „młodzieżą”, która nas skasuje i pożegna na zawsze. Lepiej dziesięć razy dobrze pomyśleć i nie dać się oszukać niż potem „cierpieć”. Zaufajmy fachowcom. To wyjdzie na zdrowie i nam i naszemu portfelowi :)