Zawód: programistaWielu młodych ludzi już w gimnazjum zmuszanych jest do myślenia o swojej przyszłości. To, jakie wybrać liceum, a potem studia stwarza nie lada problem i spędza im sen z powiek. Muszą dobrze „kombinować”, żeby wyjść na tych wyborach jak najlepiej. Praca po studiach na własny rachunek i to jeszcze świetnie płatna – to marzenie każdego młodego człowieka. Bo jednak samo skończenie studiów nie wystarczy, ważny jest wybór uczelni i kierunku, który zapewni nam pracę na 100%.

Jakie studia są obecnie w cenie? Przede wszystkim te „zamawiane”. Po maturze możemy wybrać się na biotechnologię, budownictwo, chemię, informatykę, inżynierię materiałową, matematykę, ochronę środowiska i jeszcze parę innych. Za samo posiadanie indeksu wybranej uczelni dostaniemy 1000 złotych stypendium od państwa. Z czego wynika to zapotrzebowanie na kierunki ścisłe i techniczne? Z braków. Wszyscy dobrzy fachowcy emigrowali…

Ale żeby dostać pracę jeszcze w trakcie studiów trzeba być naprawdę dobrym. Już nie wystarczy przeciętność, a miernota zupełnie odpada. Jeśli się przyłożymy – pieniędzy nam nie zabraknie.

Bardzo dużo pracy jest w budownictwie, ale także w dziedzinach, które w pracy wymagają logicznego myślenia, a nie siły. Bycie dobrym informatykiem, na przykład :) Możliwości jest wiele – możemy być grafikami komputerowymi, tworzyć ładne wizytówki, ulotki reklamowe, e-kartki, ale i oprawę graficzną do stron internetowych. Potrzebna jest oczywiście świetna znajomość chociażby Photoshopa czy Corela, ale dla zdolnego nic trudnego…

Inna opcja związana z kierunkiem informatyka to e-biznes czy informatyka przedsiębiorstw. Nie za bardzo wiem co kryje się pod tymi pojęciami, wydaje się, że są one zbyt ogólne i może to być po prostu wszystko. Prostszym chyba, przynajmniej dla mnie, pojęciem jest tworzenie aplikacji internetowych, a więc programowanie.

Co to takiego? Programowanie to, pisząc najprostszym językiem, pisanie kodów do stron internetowych, tworzenie programów lub algorytmów, które mają wykonać konkretne zadanie. Na przykład kod napisany dla wyszukiwarki ma za zadanie ułatwienie znalezienia konkretnych informacji na stronie www. Programista, który zna takie języki programowania jak C++, JavaScript czy PHP na pewno sobie z tym poradzi. Projektowanie stron internetowych to wówczas nic trudnego…

No ale najpierw trzeba te języki znać. Odpowiedni kierunek studiów a pewno nam w tym pomoże, ale większość swojego czasu musimy jednak poświęcić na samodoskonalenie. Nikt nie wyłoży nam „kawy na ławę”. Studia przecież polegają na studiowaniu, nie?

Praktyka czyni mistrza, więc jeśli będziemy dobrzy w tym, co robimy na pewno pracę będziemy mieli. Programiści obecnie są bardzo poszukiwani – dobrzy programiści. Strony www tworzy wiele osób i firm, ale tylko nieliczne robią to naprawdę solidnie. Bo nie wystarczy tylko zrobić stronę, trzeba ją potem umieć utrzymać, aktualizować ,może przebudować…Jednym słowem zaopiekować się klientem, któremu stworzyliśmy stronę. I to jest w tym wszystkim najważniejsze :))